Ja sealt see algas…

Kui sa siin lehel oled, siis arvatavasti on sul huvi ka ise endale printer soetada. Minu leht on veel väike ja alles alustas aga kui sul on mahti, siis ole hea, kirjuta kuidas sa siia lehele sattusid ja millistel printimisteemadel artikleid sa siit leida tahtsid?

Ma kirjutan seda artiklit siin sellepärast, et ma olen mitmetelt inimestelt nii enda tutvusringkonnas kui ka internetis kuulnud, et nad küll sooviksid endale osta printerit aga nad ei oska/saa/vms…

Lisaks ma kirjutan mõnest (ehk ka loogilisest asjast) mille kohta oli mul veidi vale arvamus või ootus ennem printeri soetamist. Ehk tuleb ka teile sellest mingit kasu.

Umbes sel ajal kui Eestis hakati rohkem rääkima 3D printimisest tekkis mul ja minu elukaaslasel mõte, et ehitame ise endale printeri. See oli veel see aeg kus Eestis neid praktiliselt müügil ei olnud ja hinnad üldiselt algasid tuhandetest eurodest. Õnneks internetis oli piisavalt isetegijate juhendeid sellistel teemadel. Päris euro pealt me küll hinda paika ei pannud aga mingi umbkaudne ettekujutus oli meil olemas mis võiks see enda ehitatud printeri hinnalagi olla. Saigi hakatud siis juppe kokku koguma selle jaoks. Elektroonika sai tellitud eBay’st, mõne mehhaanilise detaili jaoks sai lammutatud printereid jne jne jne. Üsna peatselt aga hakkasid printerite hinnad järjest taskukohasemaks muutuma. Kickstarterisse ilmus ka rohkem päris odava hinnaga printereid. Muidugi lõpuks neist paljud tootmisliini ei näinudki. Kuna hinna mõttes ei hakanud see iseehitus end väga enam õigustama, siis me otsustasime ehitamise katki jätta. Ise ehitamine on muidugi tore ja hariv aga meie puhul oli ka üheks põhjuseks vaba aja vähesus. Me ostsime omale esimese printeri siis kui olime kolinud suuremasse elukohta.

Tulevasele printijale siit ka esimene negatiivne punkt selle asja juures. Uuemad printerid on küll kõvasti vaiksemad aga kahjuks laialt levinud mudelid ei ole veel nii vaiksed, et nendega enamus inimesi samas toas magada saaks. Ära saa valesti aru, see pole päris see müra nagu sa oleksid elektritööriista käima jätnud aga printeri madal rütmiline surin ja aegajalt kostvad kõrgemad helid on siiski piisavad, et hea ööune ära rikkuda. Osad printimistööd võivad kesta enam kui paarkümmend tundi nii, et pigem soovitan võimalusel printerit hoida magamistoast kaugemal. Enda kogemusest ütlen, et õnneks selliseid töid ei ole tavaliselt nii tihti ette tulnud. Väga palju saab korda aetud ka päeva jooksul. Näitena R2-D2 robotil on senimaani kõik printimistööd olnud ca 7-9h kestvad. Siiski, ostmisel küsi endalt kas sa saaks seda vajadusel hoida teises toas.

Õnneks siiski on suurimad takistused 3D printimisel kasutaja enda peas. Tavaliselt kiputakse mõtlema, et ei saada hakkama 3D joonestusprogrammide õppimisega või et ei saada hakkama printeri korrashoiuga. Printeritootjad on hakanud väga palju erinevaid võimalusi üsna mõistliku hinnaga masinatesse panema nii, et seadistamine ei tohiks enam takistuseks olla. Mul on endal kaks masinat ja kõige suurem töö mida sa tavaliselt pead tegema on printimisaluse tasasena hoidmine ja minu esimesel printeril tegi selle töö ära printeri enda aju.

Joonestusprogrammide koha pealt on päris algaja puhul takistuseks see kui hea õpetaja tal on. Ma ise olen aja jooksul proovinud selliste programmide peal kätt ja iseõppimisel olen varem tihti hätta jäänud. Nüüd 3D printimisega seoses hakkasin ma kasutama sellist programmi nagu Autodesk Fusion 360. Koolituse ostsin ma Udemy’st ja selle mõnetunnise koolitusega sain ma juba piisavalt järjele, et hakata vaikselt ise esimesi samme tegema. Fusion 360 on hea ka seetõttu, et ta on harrastajatele tasuta.

Siinkohal ma sellega lõpetaksin. Algajatele on mul küll plaan jagada veel paari teema kohta infot aga ma hoiaksin selle jutu eraldi artikli jaoks. Räägin sellistest küsimustest mis järgmiseks võivad tekkida ehk siis kust saada objekte printimiseks, miks mõni printidest kohe üldse ei taha õnnestuda (ühe kindla näite varal õpetan kuidas algajad saavad objekte väga lihtsalt parandada), puhtusehoidmise vajalikusest ja vajaminevatest tööriistadest.

Peatse kohtumiseni

Maario


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.