Kodulaborist.

Ma ikka kirjutan tõsiselt hea intervalliga :D. Viimasest kribamisest on hulk aega jälle möödas. Vahepeal sain serverit sättida, ehitajad alustasid uue toa ehitust, tütrekesel oli sünnipäev ja poeg lõpetas oma õppeaasta korralike hinnetega. Olen tööl mitu suuremat projekti alustanud ja lõpetanud ja kõige selle kõrvalt üritanud ka serveri püsti seadistada, et meie Synology jäetud auku täita.

Ma mõtlesin, et kirjutan natuke oma setupist ja umbkaudsest hinnast mis see kõik maksma läks aga ennem seda väike eellugu.

Kui me elasime kolmekesi väiksemas korteris, siis oli mul andmete talletamiseks veidi piiratud võimalused kuna valitud seade pidi olema vaikne, tarbima võimalikult vähe energiat ja olema töökindel. Too hetk sai ostetud Synology DS 216play nimeline seade. See kahe kettaga seade oli päris mitu aastat meil koduse meedia ja failide hoiukohaks. Vahepeal sai seal peal õppimiseks jooksutatud ka andmebaasi aga midagi väga suuremat ta paralleelselt rohkem välja ei kannatanud.

Vahepeal tuli juurde neljas väike elanik ja mõne aja pärast kolisime me väiksest korterist juba suurde kahepere eramajja. Siin sain ma endale eraldi kabineti kodus töötamiseks ja võimalused suuremat serverit soetada paranesid tunduvalt. Siiski ei tahtnud ma esialgu midagi väga lärmakat ja elektrit raiskavat enda kõrvale püsti panna. Kuna tegemist oli ka esimese serveriga, siis hinna osas oli eesmärk pigem alla 1000 Euro. Ma kartsin kõige rohkem, et server võib jääda lahjaks. Väiksema hinna puhul ei oleks see edasimüümisel tekkiv vahe nii suur olnud. Pikk jutt kokku võtta, siis vahepeal anti pojale koolist teha üks loovprojekt ja too hetk ma mõtlesin, et koduserveriga võiks ta seotud olla (spoiler alert: otsustasime võtta teemaks 3D printimise 🙂 ). Hakkasin panema arvutikomponente kokku millest “koduserver” ehitada. Jutumärkides oli koduserver seetõttu, et see projekt oli enamjaolt laiatarbe arvutikomponentidest. Sain too hetk hinnaks kuskil 800 Eurot. Serveriklassi riistvara seal hulgas nagu ma juba ütlesin, ei olnud :). Siis üks moment ennem n.ö. arve maksmist jäi mulle silma Dell PowerEdge T30 torn tüüpi kodu ja väikeäri server. Igatpidi kiidetud masin, hind oli kastil endal ca 520 Eurot ja kast oli 1TB kettaga, 8GB DDR4 RAM ja Xeon E3-1225 V5 prosega. Hind oli väga hea ja mis põhiline, tegemist on vaikse ja energiasäästliku kastiga. Ta tiksub mul töölaua kõrval riiulis ja keskmine tarbimine jääb 50W juurde. Muidugi kahjuks ei olnud 520 Eurot minu vajadusi arvestades lõppsumma. Mul oli enda Synology’st alles 3TB WD NAS ketas aga selle eluiga ei osanud ma hinnata. Ma ostsin juurde 256GB Crucial MX500 SSD (tean tean, see ei ole serveri klassi ssd) ja 4TB Seagate 3,5″ HDD (ST4000NM0035). Algselt olid nad kõik neljakesi seal kastis kuni minu vana NAS ketas hakkas hoiatama oma surma kohta. Lõpuks jäi mul lahendus tööle sellisena, et 1TB ketas mis kaasas on, on hüperviisorile (Proxmox) ja virtuaalmasinate installi ISO’de hoidmiseks. 256GB SSD on kettaintensiivsete virtuaalmasinate tarbeks ja 4TB HDD on jaotatud SAMBA share ja virtuaalmasinate installi vahel. Lisaks juurde ka odavam kuid mul juba kasutuses olnud ja ennast tõestanud EATON’i UPS. Ning hinnaks kujunes ca 840 Eurot. Ehk siis ilma UPS’ita kuskil 750 Eurot. Üsna pea hakkas mul väheks jääma aga originaalis olnud 8GB ECC mälust. Mul jooksis tol hetkel peal virtuaalmasin mis täitis NAS’i ülesandeid (ehk siis lihtsustatult samba share ja nüüd ka printserver), salti master server (see on virtuaalmasinate haldamise automatiseerimiseks), 7 days to die mänguserver ja vajadusel sisse lülitatud ka virtuaalmasin kus ma progen, elukaaslase Centos server mille peal ta õpib ja minu Kali linux mida kasutan pen-testimiseks ja õppimiseks.

Päris palju asju. Ja loomulikult ei saanud kahjuks neid kõiki korraga sees hoida. Mälu jaotamiseks saab küll kasutada sellist asja nagu ballooning aga kui mänguserver saab keset hoogsat andmist “Out Of Memory”, siis ei ole see üldse lõbus :).

Juurde ostsin ma veel 2x16GB DDR4 ECC RAM’i moodulid (KTD-PE424E/16G). Hinnad neil kõiguvad suhteliselt korralikult olenevalt ostukohast. Mina sain komplekti tookord 260 Euroga. Jätsin sisse ka originaalis kaasas olnud 8GB mälu ja kokku on mul nüüd 40GB. Lisaks soetasin ka juba PCIe SATA III kaardi, selle hind oli kuskil 44 Eurot aga see ootab hetkel täiendavate ketaste järel nii, et ta ei ole prioriteetne :).

Kokku läkski siis minu seadistus kuskil ümmarguselt 1100 Eurot. Selle raha eest on serverit enam kui küll. Antud hetkel jookseb seal peal 6 virtuaalmasinat ja ma hea meelega tahaks ära proovida kui palju ma neid veel sinna juurde saan panna sest kuna server on üsna uus, siis need 6 olid mul sellised mida kõige kiiremini oli vaja tööle seada.

Synology plaanin ma ka taaskasutada arvatavasti varunduseks. Hetkel toimub varundamine väärtuslikematest andmetest otse serveri kettale.

Täienduseks, et Raspberry Pi’d ei kasutanud ma serveriks seetõttu, et varasemast ei ole mul väga head kogemused selles kui kasutasin esimest versiooni seadmest. Tihti juhtus, et voolukõikumisega läks OS rikki ja pidi süsteemi uuesti üles seadma. Lisaks on mul nüüd ka vajadused suuremad kui Raspberry katta jõuaks 🙂 .

Tulevikus plaanin ma kodus optilise võrgu valmides ümber kolida oma lehe VPS teenuspakkuja juurest koduserverisse, kindlasti tuleb mänguservereid veel juurde. Eks näis …

Tänud lugemast

Maario


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.